Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Piekło
Ma kształt gigantycznego, składającego się z 9 kręgów leja; na każdym leju osadzeni są coraz więksi grzesznicy. Na samym dnie znajduje się Lucyfer. Nad bramą piekła widnieje napis:
Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate
(Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie).
1 krąg - Limbo (przedpiekle) – cnotliwi poganie (Horacy, Homer, Owidiusz i in.) – są wykluczeni z Nieba tylko dlatego, że nie poznali Jezusa Chrystusa

2 krąg - dusze ludzi, którzy nie potrafili opanować zmysłowości
3 krąg - ludzie, którzy nie znali umiaru w jedzeniu i piciu
4 krąg - skąpcy
5 krąg - potępieni za gniew, zazdrośnicy
6 krąg - dusze heretyków
7 krąg - bluźniercy przeciwko Bogu, samobójcy
8 krąg - oszuści, uwodziciele, pochlebcy, symonici, hipokryci, złodzieje, fałszywi doradcy, wróżbici
9 krąg - najwięksi zdrajcy: Judasz, Brutus, Kasjusz.

Czyściec
Jest wzniesieniem położonym na antypodach Jerozolimy, po tarasach którego pną się pokutujące dusze. Stopnie Czyśćca odpowiadają porządkowi grzechów – za najcięższe pokutuje się na najniższych tarasach góry czyśćcowej, na której szczycie znajduje się Raj Ziemski. Dante wędruje na wierzchołek Czyśćca, gdzie opuszcza go Wergiliusz. Dusze, które nie zasługują na raj, ponieważ nie dotrzymały przysiąg i umów będą tu przebywać do momentu odkupienia swojej winy.

Raj
Po Raju oprowadza poetę jego ukochana – Beatrycze. Raj składa się ze sfer niebieskich, na które składają się kolejne nieba, poczynając od Ziemi:
  • niebo Księżyca
  • niebo Merkurego
  • niebo Wenus
  • niebo Słońca
  • niebo Marsa
  • niebo Jowisza
  • niebo Saturna
  • niebo gwiazd stałych
  • Primum Mobile
Dalej znajduje się Empireum i siedziba Boga w kształcie białej róży.Nieba planetarne uporządkowane są w kolejności siedmiu cnót, poczynając od kardynalnych (moralnych), kończąc zaś na wierze, nadziei i miłości (boskie).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Boska komedia - streszczenie
2  Bibliografia
3  Dante Alighieri - biografia, twórczośćKomentarze: Piekło, Czyściec, Raj - budowa

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-21 20:56:56

witam,bardzo mi pomogło opracowanie które musiałem długo szukać na innych stronach i niestety nie było nic dobrego a jest dobre...


2018-10-27 16:41:17

Super! Dzięki! Pomogłeś/aś Wszystko dobre jakościowo wszystkie informacje zebrane w zwięzłą i chronologiczną całość. Praca na b.dobry :) Pozdrawiam serdecznie :)


2018-10-19 21:42:02

Piekło jest to kraj niewymownie wielki:długi, głęboki, nad obyczaj wszelki pośrodku ziemi czartom zbudowany złym ludziom dany. Jest grób ciał żywych i dusz pogżebanych do umierania wiecznie naznaczonych krainy śmierci, odchłani straszliwa, gdzie śmierć jest żywa. Bo tam mieszkańcy zawsze umierają, żyjąc, umierać nigdy nie przestają żądają śmierci przecie jej nie mają choć umierają.


2018-10-13 19:31:25

Czuję sie zobligowana do przeczytania "Boskiej komedii" Dantego.A strona ta bedzie mi służyć jako notaka z konkretami,których znajomość jest obowiązkowa.


2018-10-02 21:07:10

nareszcie znalazłam kokretny opis boskiej komedii gratuluje autorowi :)
Streszczenia książek
Tagi:
Opracowanie Boskiej komedii Dantego - Dante Alighieri - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Przewodnik po piekle - Raj - Czyściec - Piekło - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii -