Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O wartości poematu Dantego świadczy fakt, że jest on udaną próbą przedstawienia pełnego obrazu średniowiecznego świata – takiego, jak widzieli go ludzie tamtego okresu. Świat ten jest więc przede wszystkim uporządkowany przez Boską sprawiedliwość. Konkretne grzechy lub cnoty powodują umieszczenie danej osoby w hierarchii Piekła, Czyśćca lub Nieba. W tym świecie panuje idealny porządek. Poza tym Dante umieszcza w zaświatach praktycznie wszystkie postaci, które mają znaczenie dla dziedzictwa europejskiej kultury. Nie ma dla niego znaczenia czy istniały naprawdę (w czasach współczesnych Dantemu bądź wcześniej), czy są bohaterami średniowiecznych tekstów, czy mitologii greckiej.

Wszystkie odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu średniowiecznego światopoglądu i dlatego zostały umieszczone obok siebie. Cały ten świat, zarówno pogański, jak i chrześcijański, zostaje podporządkowany Bożej sprawiedliwości i Bożej miłości. Boska komedia jest więc sumą średniowiecznej teologii, średniowiecznego dziedzictwa literackiego i filozoficznego. Jest dowodem na to, jak bardzo dla Średniowiecza ważna była literatura starożytna i jak wielkim kłamstwem jest stwierdzenie, że w Średniowieczu zapomniano o dorobku Antyku.

Z drugiej strony poemat przedstawia historię konkretnego człowieka, jego wędrówkę, przeżycia i przemiany. Połączenie planu ogólnoludzkiego (filozoficznego, literackiego, moralnego) i personalnego (przedstawienie historii jednego człowieka) to kolejny atut średniowiecznego arcydzieła.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Boska komedia - streszczenie
2  Boska Komedia jako dzieło przełomu wieków
3  cytaty - Boska komediaKomentarze: Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-12 21:30:47

"Jest dowodem na to, jak bardzo dla Średniowiecza ważna była literatura starożytna i jak wielkim kłamstwem jest stwierdzenie, że w Średniowieczu zapomniano o dorobku Antyku." alez to jest jedynie dowodem n ato, ze to jest dzielo z przelomu epok, nawiazania do antyku sa oddzialywaniem poczatkow renesansu, a nie sredniowiecza.


2011-02-03 09:57:22

Maniu,dla średniowiecza dzieła antyczne nie były herezją (może poza mitologią). Teksty Arystotelesa, Platona, czy Owidiusza były inspiracją dla filozofów średniowiecznych. BLK, jesteś inteligenty, to fakt. Le Goff, Eco, Huizinga, Pernoud, Wielgus (polecam opracowanie tego ostatniego o "micie ciemnego średniowiecza") studiowali nad epoką mediewistyczną. Nie wszyscy jednak muszą wiedzieć wszystko o danym zagadnieniu. Owszem, zgadzam się, że lepiej przemilczeć swoją niewiedzę niż pokazać się jako kompletny idiota, ale dzieci często lubią zwracać na siebie uwagę. Pozdrawiam. A streszczenie b. dobre - pozwala ugruntować wiedzę przed egzaminem!


2009-05-26 16:04:05

Hmm, wiesz, dla pewnych osób renesans,a oświecenie to "jeden pies". Nie chcę nikogo obrażac oczywiście, ale zgodzę się z BLK, że jeżeli ktoś ma zamiar ponad poł wieku później zgadywac "co miał na myśli średniowieczny autor" to jest chyba jakaś ignorancja, szczególnie, jak się nie ma "jakiejś", chociażby ogólnej wiedzy na ten temat. Pozdrawiam.


2009-04-26 22:03:41

blk kadzy ma prawo pisac co chce bo to wkoncu wolny kraj oczywiscie do momentu kiedy nikogo nie obraza no a cos ty to robisz :] i co z tego ze masz wiedze xD a najbardziej co mnie zdiwilo to to ze tak wiele osob pisze tutaj ze po sredniowieczu nastapila taka epoka jak oswiecenie :P


2009-03-05 22:29:14

BLK widzę, że inteligentny z ciebie człowiek, a przynajmniej o sporej wiedzy, tyle że.... no cóż, sądzę, że człowiek inteligentny nie dopuści do tego, aby złość wzięła nad nim górę i przestał się wyrażać stosownie do jego wiedzy ;) (nawet w stosunku do osób, które tej wiedzy mają znacznie mniej)
Streszczenia książek
Tagi:
Boska komedia Dantego Alighieri - Dante Alighieri - Boska komedia - Opracowanie Boskiej komedii Dantego -