Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O wartości poematu Dantego świadczy fakt, że jest on udaną próbą przedstawienia pełnego obrazu średniowiecznego świata – takiego, jak widzieli go ludzie tamtego okresu. Świat ten jest więc przede wszystkim uporządkowany przez Boską sprawiedliwość. Konkretne grzechy lub cnoty powodują umieszczenie danej osoby w hierarchii Piekła, Czyśćca lub Nieba. W tym świecie panuje idealny porządek. Poza tym Dante umieszcza w zaświatach praktycznie wszystkie postaci, które mają znaczenie dla dziedzictwa europejskiej kultury. Nie ma dla niego znaczenia czy istniały naprawdę (w czasach współczesnych Dantemu bądź wcześniej), czy są bohaterami średniowiecznych tekstów, czy mitologii greckiej.

Wszystkie odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu średniowiecznego światopoglądu i dlatego zostały umieszczone obok siebie. Cały ten świat, zarówno pogański, jak i chrześcijański, zostaje podporządkowany Bożej sprawiedliwości i Bożej miłości. Boska komedia jest więc sumą średniowiecznej teologii, średniowiecznego dziedzictwa literackiego i filozoficznego. Jest dowodem na to, jak bardzo dla Średniowiecza ważna była literatura starożytna i jak wielkim kłamstwem jest stwierdzenie, że w Średniowieczu zapomniano o dorobku Antyku.

Z drugiej strony poemat przedstawia historię konkretnego człowieka, jego wędrówkę, przeżycia i przemiany. Połączenie planu ogólnoludzkiego (filozoficznego, literackiego, moralnego) i personalnego (przedstawienie historii jednego człowieka) to kolejny atut średniowiecznego arcydzieła.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Boska komedia - streszczenie
2  Boska Komedia jako dzieło przełomu wieków
3  cytaty - Boska komediaKomentarze: Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-05 17:16:17

czytajac komentarze, nie wierze wlasnym oczom - jak mozna okreslic boska komedie dzielem antykatolickim? oczywiscie, Dante ostro krytykuje owczesne zepsucie kosciola katolickiego, ale nie katolicyzmu samego w sobie! wystarczy przypomniec sobie, ze Dante byl Gwelfem, tzn w sporze o dominacje polityczna we Wloszech solidaryzowal sie z Panstwem Koscielnym. umieszczenie postaci zyjacych przed chrystusem w pierwszym kregu piekla nie ma tu nic do rzeczy, a Dante w 'Boskiej Komedii' w czytelny sposob pochwala idee katolickie. 'opracowanie' rzeczywiscie kiepskie i powierzchowne, ale komentarze wcale nie sa lepsze.


2018-10-02 22:39:38

sorry Uczniu ale jeśli czytałeś książkę to po co dajesz taki filozoficzny komentarz? po co to komu? w szkole sie przydaje i tyle... nie sadze żeby kogoś obchodziła twoja opinia. Mądrzyc możesz sie w szkole, mi sie podoba...


2018-10-01 17:12:24

Stronka świetna,znalazłam wszystko czego szukałam.Ogólnie napisane jest przystępnym językiem i poruszone są wszystkie tematy związane z Boską Komedią.Dzięki wielkie!


2018-09-16 15:18:19

Przykro mi to mówić, ale powyższe opracowanie uwłacza wartości "Boskiej Komedii". Pominę nawet fakt szczupłości opracowania oraz wybiórczości omówionych tematów. Zamieszczona interpretacja tego utworu jest po prostu błędna. Czytając powyższe opracowanie czuję się tak, jakbym czytał kazanie prowincjonalnego księdza, który postanowił się pewnego razu dokształcić. Subiektywizm widziany poprzez pryzmat katolicyzmu oraz szufladkowanie Dantego jako twórcy średniowiecznego po prostu mnie przeraża. Szanowny autorze powyższego opracowania - Dante Alighieri był prekursorem renesansu, zaś "Boska Komedia" ma na celu wyszydzenie średniowiecznych zabobonów i głupoty. Jest nawet dziełem antykatolickim. Argumenty? A kto siedzi w przedsionku Piekła? Czyż poważnie można myśleć o prezentowanym poglądzie dotyczącym ludzi żyjących przez Chrystusem? Czyżby logicznym było tworzenie człowieka, lecz danie mu szansy na zbawienie dopiero po bardzo długim czasie tysiecy czy milionow (zależnie od opinii) lat? Obawiam się że nie.


2018-09-14 23:14:15

kapitalna strona,swoetne opracowania,obejmujace chyba wszytskie zagadnienia związane z lekturą,a jednocześnie opracowanie nie jest typową ściągą-pigułką,ale zachęca do bliższego poznania lektury,analizy i wydania własnego zdania;najlepsza strona z opracowaniami lektur jaką znalazłam ,wielkie dzięki
Streszczenia książek
Tagi:
Boska komedia Dantego Alighieri - Dante Alighieri - Boska komedia - Opracowanie Boskiej komedii Dantego -