Boska komedia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Streszczenie i interpretacja wybranych fragmentów utworu

Część I - Piekło

Pieśń I
Podróż Dantego rozpoczyna się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek roku 1300. Dante miał wówczas 33 lata. Poeta mówi, że jest "na połowie czasu". Zgubił drogę i znalazł się w ciemnym, gęstym lesie, szukając z niego wyjścia. Las jest alegorią świata pogrążonego w grzechach, a zgubienie drogi oznacza odejście od prawego życia (notabene ma to potwierdzenie w biografii Dantego, który po śmierci Beatrycze prowadził rozwiązłe życie i szukał pocieszenia u innych, przygodnie poznanych kobiet). Dante odczuwa trwogę, lęk (wł. paura - to uczucie będzie wielokrotnie pojawiać się podczas jego podróży przez Piekło). Gdy jednak podnosi wzrok, dostrzega w oddali wzgórze, a nad nim gwiazdę - Słońce, będące alegorią Boga.

To go uspokaja, przestaje odczuwać lęk. Chce wejść na wzgórze, gdy drogę zastępują mu po kolei trzy zwierzęta:
 • Pantera - alegoria zmysłowości,
 • Lew - alegoria pychy,
 • Wilczyca (potwornie chuda, mimo że pochłania wiele) - alegoria chciwości.
Ta ostatnia jest szczególnie agresywna. Dante cofa się do przepaści, gdzie nie świeci Słońce (czyli oddala się od opieki Boskiej). W ostatniej chwili, gdy już ma spaść w przepaść, na ratunek przybywa mu Wergiliusz (starożytny rzymski poeta, autor Eneidy, dla Dantego mistrz poetyckiego pióra). Wergiliusz informuje Dantego, że droga prowadząca do góry tak długo będzie zamknięta, aż nie nadejdzie Chart (wł. Veltro) i przepędzi Wilczycę do Piekła, gdzie jest jej miejsce. Ów Chart może oznaczać Chrystusa, który przyjdzie podczas Sądu Ostatecznego, lub jakąś postać historyczną. Jedyne wyjście z lasu to droga przez Piekło, Czyściec i Raj. Wergiliusz podejmuje się poprowadzić Dantego przez Piekło i Czyściec, w Raju ma czekać na niego osoba godniejszy przewodnik. Podróż poetów rozpoczyna się.

Pieśń II
Wergiliusz informuje Dantego, że został wysłany jako jego przewodnik na prośbę Beatrycze, która z Nieba zeszła do Przedpiekla, miejsca przebywania starożytnego poety. Wolą Boga jest, aby Dante odbył wędrówkę po zaświatach, Bóg będzie opiekował się nim podczas całej wędrówki. Obaj poeci kierują się w stronę Piekła.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu
2  cytaty - Boska komedia
3  Kunszt poetycki Boskiej komediiKomentarze
artykuł / utwór: Boska komedia - streszczenie


 • Są ciekawe i Ciekawsze książki. Teoretycznie tematyka wpada baardzo w mój gust, ale sama jego forma jest przedstawiona w sposób.. Hrrr... (Już zasnąłem ;) To się tak pięknie nazywa; "Przerost treści nad formą." Zresztą większość (niestety) lektur, ma coś takiego w sobie, że nie da się tego czytać, bo w innym przypadku śpisz na stojąco :D Dlatego, (wprawdzie kocham książki :) duużo ludzi rezygnuję z czytania książek, ze względu że utożsamiają je z lekturami(DUŻY BŁĄD!) Ehh, co mogę dodać... Podpisuję, się pod komentarzem Darii. Ciesze się, że istnieją w dzisiejszych czasach streszczenia bo nie miałbym, (a na pewno nie znalazłbym w sobie) siły, wytrwałości aby dokończyć pełne dzieło :) Pozdrawiam. Artur
  Artur (smil33xd {at} gmail.com)

 • ze strzeszczenia człowiek wyniesie sporo więcej niż z samej lektury. dla mnie to w sumie tylko przypomnienie ale pisane o wiele prostszym językiem. dla mnie super.
  Patt ()

 • według mnie streszczenie jest napisane b.dobrze. Sama nie przeczytałam książki z powodu braku czasu, a takie streszczenie jest pomocne w zrozumieniu lektury.
  Daria (darusia931 {at} wp.pl)

 • Według mnie streszczenie zawiera bogate w słownictwo treści,które bardzo pomogły mi na sprawdzianie.Przyznam się,iż nie przeczytałam całej książki,ale postaram się uzupełnić braki w wolnym czasie.
  Angela (angelina161616 {at} o2.pl)

 • osobiście właśnie czytam to streszczenie, żeby uporządkować sobie wiedzę na egzamin z historii literatury i jest całkiem dobre. A co do wypowiedzi choćby Tomasza, to nie ma sensu tłumaczyć walorów literackich ludziom, którzy nie mają wiedzy, bo inni po prostu tego nie rozumieją i raczej nie zrozumieją. Owszem -może ciężko, czy nudno się to czyta, ale treść jest wspaniała i przebogata.
  Magdalena (magdusia19901312 {at} wp.pl)

 • Biorąc pod uwagę wiele czynników na to wpływających mogę dojść do wniosku, że ten tekst jest zajebongo. Wszytko ładnie opisane i przedstawione. Widać, że autor tekstu posiada dużą wiedzę na poruszony przez niego temat.I h {at} j. Tyle mam do powiedzenia
  Zbychu (w.-sroka {at} wp.pl)

 • Cóż nie ma sensu na czytanie tej lektury ,dlaczego ja przeczytałem i żałuję bo w tym czasie mógłbym przeczytać coś ciekawszego to jest nuda przez ogromne N
  Jest wiele innych ciekawcych książek ()

 • Łatwo ocenić kogoś epitetem "i...." A samemu nie mieć wyobraźni i empatii..Różne doświadczenia kształtują ludzi, uczą się też i zapracowani dorośli wychowujący dzieci, nie zawsze czytanie jest najważniejsze, a zaliczyć trzeba. Dla mnie opracowanie bomba! A zdobyty paper i cyferki na nim nie zawsze świadczą o wartości człowieka i jego umiejętnościach:))
  Horata (horata {at} wp.pl)

 • Tomasz, nie dostrzegasz w tej książce tego co ważne - tu wszystko niemalże jest metaforyczne. Brakuje Ci też wiedzy, i to nie tylko z zakresu słownictwa(tak swoją drogą to dlaczego gejostwem? sprawdź to w słowniku, chyba mylisz pojęcia, ja bym homoseksualizmu w to nie mieszał, Dante miał ukochaną :P). Jakbyś uważał na polskim wiedziałbyś, że ludzie w tamtym okresie właśnie antyk czcili, wychwalali i wielbili. I stąd tu odwołanie do cezara. Cezar zostawił całkiem spore dziedzictwo, było za co go czcić. Polecam książkę, jest bardzo... treściwa. Taka synteza pogladów ludzi z tamtego okresu :P Streszczenie tez niczego sobie.
  Le Mike ()

Tagi:
Streszczenie lektury - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Streszczenie Boskiej komedii - Dante Alighieri - Boska komedia - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii - Piekło - Czyściec - Raj - Przewodnik po piekle -