Boska komedia - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dante i Wergiliusz mają problemy z przedostaniem się do kolejnych kręgów Piekła, oddzielonych murem. Na pomoc przychodzi im wysłannik niebios, który każe otworzyć im bramę.

W kręgu VI w rzędach grobów znajdują się heretycy. Ich groby płoną, a natężenie ognia jest zależne od stopnia odstępstwa od wiary herezji, które owi ludzie za życia głosili.

Pieśń XI
Wergili tłumaczy Dantemu strukturę dalszych części Piekła. W kręgu VII, podzielonym na trzy rejony, przebywają gwałtownicy. W każdym rejonie znajdują się gwałtownicy innego rodzaju: przeciwko innym ludziom, przeciwko samemu sobie i przeciwko Bogu. W kręgu VIII przebywają fałszerze, oszuści i inni ludzie podstępni. Ostatni krąg, IX, przeznaczony jest dla zdrajców oraz tych, którzy nadużywali zaufania innych.

Pieśń XXXIV
Poeci wpuszczają się do IX i ostatniego kręgu Piekła, dzielącego się na cztery podkręgi. W pierwszym, zwanym Kaina, umieszczeni są zdrajcy osób bliskich, w drugim – Antenora, znajdują się zdrajcy swego kraju lub stronnictwa. W trzecim podkręgu, zwanym Tolomea, cierpiąci, którzy nadużyli zaufania innych. Czwarty krąg, nazywający się Giudecca, to dno Piekła i miejsce przebywania Lucyfera. Jest to największy zdrajca – zdrajca samego Boga i całego świata. Lucyfer to potwór o trzech paszczach, pogrążony w lodzie. W każdej z paszczy potwora znajduje się jeden zdrajca ludzkości. Są to po kolei: Judasz, Brutus i Kasjusz. Ostatni krąg Piekła stanowi centrum Ziemi. Wergiliusz i Dante opuszczają go i udają się do tunelu, którym przechodzą na drugą półkulę ziemi – do Góry Czyśćcowej.


Część II - Czyściec
Czyściec znajduje się na drugiej półkuli ziemskiej. Jest to góra powstała z materiału, który wypchnął Lucyfer spadając z nieba, ma kształt zwężającej się ku górze piramidy. Dzieli się na dziewięć części: wstęp do Czyśćca, siedem rejonów w kształcie tarasów, w których przebywają grzesznicy, czyniący pokutę (po kolei: pyszni, zazdrośni, gniewliwi, leniwi, chciwi i rozrzutni, nieumiarkowani w jedzeniu i piciu, zmysłowi) i szczyt, czyli Raj Ziemski. O ile w Piekle dominował tragizm i cierpienie połączone z brakiem nadziei, o tyle w Czyśćcu cierpienia dusz połączone są ze spokojem, radością i nadzieją na zbawienie. Grzesznicy wiedzą bowiem, że ich cierpienie kiedyś się skończy i przypadnie im w udziale wieczne szczęście.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Piekło, Czyściec, Raj - budowa
2  Bohaterowie poematu
3  cytaty - Boska komediaKomentarze
artykuł / utwór: Boska komedia - streszczenie


 • Nie wydaje mi się, by zmuszanie do czytania Boskiej Komedii było świętokradztwem. Jest takim samym zmuszaniem jak w ogóle obowiązek szkolny. To dzieło jest wielkie, okresu przejściowego średniowiecza-renesansu. Na pewno nie da się go wyrazić w streszczeniu, ale można ładnie podsumować i wychwycić ogólną treść. Jeśli chodzi o pełny przekaz dzieła, to trudno, by licealiści go zrozumieli (ja osobiście szczegółów nie chwytam - I klasa LO), z braku wiedzy, aczkolwiek czytanie przypisów pozwala się zorientować. Streszczenie podoba mi się jako dobre ugruntowanie wiedzy. Nie przesadzałbym z geniuszem Dantego - nie uniknął małostkowości renesansu i jego indywidualizmu. Opisy mało znaczących włoskich potyczek i znajomych Dantego są równie ważne jak opisy Arysotelesa czy Ulissesa, chyba coś jest w tym dziele nie w porządku? Nic dziwnego, że można przysnąć nad fragmentami "stronnictwo florenckie vs..."
  Olek ()

 • no fakt ktoś mówi że streszczenie nie do zaliczenia na poziomie liceum to skoro jest w liceum to niech się wysili i przeczyta całą książkę. mnie osobiście zaintrygowała wizja dantego. Zaprzecza on tutaj niektórym teoriom a ja lubie łapać kościół i tych świetych wiernych na pomyłkach i niedociągnieciach w ich idealnej teorii. mianowicie mam na mysli np podział nieba a podobno wszyscy są równi w niebie ?
  kaśka (kosssa99 {at} o2.pl)

 • Uważam, że to streszczenie zawiera w sobie wszystkie najważniejsze treści ogólne, kto chce znać szczegóły powinien przeczytać całą książkę. Mi to streszczenie pomogło szybko podsumować przeczytaną lekturę i utrwalić najważniejsze treści. Dobra alternatywa dla kogoś, kto nie rozumie tego wielkiego, lecz trudnego dzieła.
  monia ()

 • Chodzę do 1 klasy LO i mam do przeczytania samo piekło...w księgarniach u nas w mieście jest tylko wybór ksiąg [który czytam] więc wzięłam się za streszczenie...Uważam że to jest niezłe a strona druga bardzo przdatna w ogarnięciu całości bo z książki rozumiem niewiele :/
  Anek (aneczka2947 {at} onet.eu)

 • Hm. Jak widac wolicie spedzac czas przed monitorem niz troche sie wysilic i poczytac cos co naprawde warto. Potem sie dziwic ze jest pelno idiotów. Pozdro
  Laura ()

 • Streszczenie jest bardzo dobre!Ja osobiście czytałam "Boską Komedie",teraz przypominam sobie ja tylko przed matura i uważam że autorka włożyła w streszczenie duzo pracy!!!Polecam jednak przeczytanie tej ksiazki!!!Bo samo streszczenie moze nie wystarczyć!!!Pozdrawiam
  Patrycja (lido.pati {at} wp.pl)

 • streszczenie bardzo mi sie podoba. Jest bardzo dobre i wnikliwe. Jestem zadowolony z tej stronki bo zawiera wszystko co do szczesicia potrzebne. Pozdrawiam autorke.
  jasio ()

 • W moim przypadku było tak samo jak u Deep Purple (pozdro dla II LO Białystok - VI LO Białystok) - streszczenie nie jest odpowiednie do wymaganego w liceum poziomu.
  Rotterdame ()

 • Porzućcie wszelka nadzieję Ci , którzy wstępujecie w bramy tej strony... nie da sie w kilkuset słowach streścic pracy całego życia , nie da sie ogarnąc ogromu i potęgi wizji Dantego, nie da sie opowiedzieć opowiedzianego.. moim zdaniem do zaliczenia to streszczenie nie wystarczy, ale również przeczytanie bez zrozumienia choćby fragmentu też nie zalicza przynajmniej u mnie.... od BK trzeba dorosnąc i znależc odniesienie w swojej własnej rzeczywistości. Moim zdaniem zmuszanie do BK w szkole jest świętokradztwem....ale to moje prywatne nauczycielskie zdanie - a, że piszę anonimowo??? bo takie czy inne giertychy nie spia... drodzy państwo czytając to spróbujcie choc przez chwile pomyśleć - po pierwsze bedzie sie czytało łatwiej a po drugie jeśli odniesiecie to do swoich realiów to łatwiej będzie "zakumać o co biega" . Forma jest upierdliwa - fakt - choć niektórzy właśnie ją stawiają na pierwszym miejscu ( zwłaszacza w przekładzie )i nie podlega dyskusji ... ale pomyślcie nad treścia. Ja osobiscie udupiam każdego , kto przychodzi ze streszczeniem....nie obchodzi mnie czy przeczytałeś - wazne żeby dotarło... jeśli nie dotarło to tak jakbyś nie przeczytał!
  ktoś ()

 • Nie jestem za czytaniem streszczeń, ALE Boska komedia jest jak praca naukowa - zakłada pewną wiedzę czytelnika, wiedzę jakiej uczeń liceum jeszcze nie ma. Studiuję polonistykę i przyznaję, że dopiero po wykładach wprowadzających byłam w stanie podejść do tej lektury z takim zapałem z jakim się podchodzi do innych współcześniejszych nam książek
  Kasia (kasia_hada {at} tlen.pl)

 • a mi sie streszczenie podoba, trudno zeby autor zawarł w streszczeniu cąły utwór. jak Wam nie odpowiada przeczytajcie całe i napiszcie streszczenie idealne. a co do niewielkiej ilosci teksty na temat czyścca moze to wynikać z faktu ze do matury potrzebny jest tylko fragment piekła i jest najczesciej obawiany
  anita ()

 • Za naukę! a nie za streszczenia! Czytać "Boską komedię", bo jest tego warta, streszczenie ma pomóc ogarnąć całokształt, a nie go zastępować, także wiecie, tomy w dłoń. bjeeeeek!
  towarzysz wiesław (lyxzen {at} gmail.com)

 • jestem w pierwszej liceum i miałam do przeczytania całą BK, jednak z powodu nierozumienia jej przeczytałam tylko pierwsze sześć pieśni :P miałam nadzieję że tutaj znajdę dobre streszczenie jednak się zawiodłam ;/ na początku roku znalazłam tu streszczenie ILIADY i bez przeczytania całego tekstu dostałam 10/10 jednak te streszczenie jest do niczego :(
  Gosia (gosiagasek {at} interia.pl)

 • Niestety, streszczenie nie jest odpowiednie do wymaganego w liceum poziomu. Moja polonistka (II LO białystok:) zażyczyła sobie przeczytania całej książki i jak to już ktoś wcześniej mądrze powiedział, polegniemy równo.
  Deep purple ()

 • przyznam szczerze ze to streszczenie pomogło mi wpracy maturalnej,mysle ze jest naprawde dobre, no moze troszke pozniej troszke pominiete jestkilka szczegłółw aleogolnie to na 5,pozdrawiam:P
  luska ()


Tagi:
Streszczenie lektury - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Streszczenie Boskiej komedii - Dante Alighieri - Boska komedia - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii - Piekło - Czyściec - Raj - Przewodnik po piekle -