Boska komedia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dante i Wergiliusz mają problemy z przedostaniem się do kolejnych kręgów Piekła, oddzielonych murem. Na pomoc przychodzi im wysłannik niebios, który każe otworzyć im bramę.

W kręgu VI w rzędach grobów znajdują się heretycy. Ich groby płoną, a natężenie ognia jest zależne od stopnia odstępstwa od wiary herezji, które owi ludzie za życia głosili.

Pieśń XI
Wergili tłumaczy Dantemu strukturę dalszych części Piekła. W kręgu VII, podzielonym na trzy rejony, przebywają gwałtownicy. W każdym rejonie znajdują się gwałtownicy innego rodzaju: przeciwko innym ludziom, przeciwko samemu sobie i przeciwko Bogu. W kręgu VIII przebywają fałszerze, oszuści i inni ludzie podstępni. Ostatni krąg, IX, przeznaczony jest dla zdrajców oraz tych, którzy nadużywali zaufania innych.

Pieśń XXXIV
Poeci wpuszczają się do IX i ostatniego kręgu Piekła, dzielącego się na cztery podkręgi. W pierwszym, zwanym Kaina, umieszczeni są zdrajcy osób bliskich, w drugim – Antenora, znajdują się zdrajcy swego kraju lub stronnictwa. W trzecim podkręgu, zwanym Tolomea, cierpiąci, którzy nadużyli zaufania innych. Czwarty krąg, nazywający się Giudecca, to dno Piekła i miejsce przebywania Lucyfera. Jest to największy zdrajca – zdrajca samego Boga i całego świata. Lucyfer to potwór o trzech paszczach, pogrążony w lodzie. W każdej z paszczy potwora znajduje się jeden zdrajca ludzkości. Są to po kolei: Judasz, Brutus i Kasjusz. Ostatni krąg Piekła stanowi centrum Ziemi. Wergiliusz i Dante opuszczają go i udają się do tunelu, którym przechodzą na drugą półkulę ziemi – do Góry Czyśćcowej.


Część II - Czyściec
Czyściec znajduje się na drugiej półkuli ziemskiej. Jest to góra powstała z materiału, który wypchnął Lucyfer spadając z nieba, ma kształt zwężającej się ku górze piramidy. Dzieli się na dziewięć części: wstęp do Czyśćca, siedem rejonów w kształcie tarasów, w których przebywają grzesznicy, czyniący pokutę (po kolei: pyszni, zazdrośni, gniewliwi, leniwi, chciwi i rozrzutni, nieumiarkowani w jedzeniu i piciu, zmysłowi) i szczyt, czyli Raj Ziemski. O ile w Piekle dominował tragizm i cierpienie połączone z brakiem nadziei, o tyle w Czyśćcu cierpienia dusz połączone są ze spokojem, radością i nadzieją na zbawienie. Grzesznicy wiedzą bowiem, że ich cierpienie kiedyś się skończy i przypadnie im w udziale wieczne szczęście.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kunszt poetycki Boskiej komedii
2  Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu
3  cytaty - Boska komediaKomentarze
artykuł / utwór: Boska komedia - streszczenie


 • Są ciekawe i Ciekawsze książki. Teoretycznie tematyka wpada baardzo w mój gust, ale sama jego forma jest przedstawiona w sposób.. Hrrr... (Już zasnąłem ;) To się tak pięknie nazywa; "Przerost treści nad formą." Zresztą większość (niestety) lektur, ma coś takiego w sobie, że nie da się tego czytać, bo w innym przypadku śpisz na stojąco :D Dlatego, (wprawdzie kocham książki :) duużo ludzi rezygnuję z czytania książek, ze względu że utożsamiają je z lekturami(DUŻY BŁĄD!) Ehh, co mogę dodać... Podpisuję, się pod komentarzem Darii. Ciesze się, że istnieją w dzisiejszych czasach streszczenia bo nie miałbym, (a na pewno nie znalazłbym w sobie) siły, wytrwałości aby dokończyć pełne dzieło :) Pozdrawiam. Artur
  Artur (smil33xd {at} gmail.com)

 • ze strzeszczenia człowiek wyniesie sporo więcej niż z samej lektury. dla mnie to w sumie tylko przypomnienie ale pisane o wiele prostszym językiem. dla mnie super.
  Patt ()

 • według mnie streszczenie jest napisane b.dobrze. Sama nie przeczytałam książki z powodu braku czasu, a takie streszczenie jest pomocne w zrozumieniu lektury.
  Daria (darusia931 {at} wp.pl)

 • Według mnie streszczenie zawiera bogate w słownictwo treści,które bardzo pomogły mi na sprawdzianie.Przyznam się,iż nie przeczytałam całej książki,ale postaram się uzupełnić braki w wolnym czasie.
  Angela (angelina161616 {at} o2.pl)

 • osobiście właśnie czytam to streszczenie, żeby uporządkować sobie wiedzę na egzamin z historii literatury i jest całkiem dobre. A co do wypowiedzi choćby Tomasza, to nie ma sensu tłumaczyć walorów literackich ludziom, którzy nie mają wiedzy, bo inni po prostu tego nie rozumieją i raczej nie zrozumieją. Owszem -może ciężko, czy nudno się to czyta, ale treść jest wspaniała i przebogata.
  Magdalena (magdusia19901312 {at} wp.pl)

 • Biorąc pod uwagę wiele czynników na to wpływających mogę dojść do wniosku, że ten tekst jest zajebongo. Wszytko ładnie opisane i przedstawione. Widać, że autor tekstu posiada dużą wiedzę na poruszony przez niego temat.I h {at} j. Tyle mam do powiedzenia
  Zbychu (w.-sroka {at} wp.pl)

 • Cóż nie ma sensu na czytanie tej lektury ,dlaczego ja przeczytałem i żałuję bo w tym czasie mógłbym przeczytać coś ciekawszego to jest nuda przez ogromne N
  Jest wiele innych ciekawcych książek ()

 • Łatwo ocenić kogoś epitetem "i...." A samemu nie mieć wyobraźni i empatii..Różne doświadczenia kształtują ludzi, uczą się też i zapracowani dorośli wychowujący dzieci, nie zawsze czytanie jest najważniejsze, a zaliczyć trzeba. Dla mnie opracowanie bomba! A zdobyty paper i cyferki na nim nie zawsze świadczą o wartości człowieka i jego umiejętnościach:))
  Horata (horata {at} wp.pl)

 • Tomasz, nie dostrzegasz w tej książce tego co ważne - tu wszystko niemalże jest metaforyczne. Brakuje Ci też wiedzy, i to nie tylko z zakresu słownictwa(tak swoją drogą to dlaczego gejostwem? sprawdź to w słowniku, chyba mylisz pojęcia, ja bym homoseksualizmu w to nie mieszał, Dante miał ukochaną :P). Jakbyś uważał na polskim wiedziałbyś, że ludzie w tamtym okresie właśnie antyk czcili, wychwalali i wielbili. I stąd tu odwołanie do cezara. Cezar zostawił całkiem spore dziedzictwo, było za co go czcić. Polecam książkę, jest bardzo... treściwa. Taka synteza pogladów ludzi z tamtego okresu :P Streszczenie tez niczego sobie.
  Le Mike ()

Tagi:
Streszczenie lektury - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Streszczenie Boskiej komedii - Dante Alighieri - Boska komedia - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii - Piekło - Czyściec - Raj - Przewodnik po piekle -