Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O wartości poematu Dantego świadczy fakt, że jest on udaną próbą przedstawienia pełnego obrazu średniowiecznego świata – takiego, jak widzieli go ludzie tamtego okresu. Świat ten jest więc przede wszystkim uporządkowany przez Boską sprawiedliwość. Konkretne grzechy lub cnoty powodują umieszczenie danej osoby w hierarchii Piekła, Czyśćca lub Nieba. W tym świecie panuje idealny porządek. Poza tym Dante umieszcza w zaświatach praktycznie wszystkie postaci, które mają znaczenie dla dziedzictwa europejskiej kultury. Nie ma dla niego znaczenia czy istniały naprawdę (w czasach współczesnych Dantemu bądź wcześniej), czy są bohaterami średniowiecznych tekstów, czy mitologii greckiej.

Wszystkie odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu średniowiecznego światopoglądu i dlatego zostały umieszczone obok siebie. Cały ten świat, zarówno pogański, jak i chrześcijański, zostaje podporządkowany Bożej sprawiedliwości i Bożej miłości. Boska komedia jest więc sumą średniowiecznej teologii, średniowiecznego dziedzictwa literackiego i filozoficznego. Jest dowodem na to, jak bardzo dla Średniowiecza ważna była literatura starożytna i jak wielkim kłamstwem jest stwierdzenie, że w Średniowieczu zapomniano o dorobku Antyku.

Z drugiej strony poemat przedstawia historię konkretnego człowieka, jego wędrówkę, przeżycia i przemiany. Połączenie planu ogólnoludzkiego (filozoficznego, literackiego, moralnego) i personalnego (przedstawienie historii jednego człowieka) to kolejny atut średniowiecznego arcydzieła.
  Dowiedz się więcej
1  Dante Alighieri - biografia, twórczość
2  Piekło, Czyściec, Raj - budowa
3  cytaty - Boska komediaKomentarze
artykuł / utwór: Boska Komedia jako suma średniowiecznego światopoglądu


 • Maniu,dla średniowiecza dzieła antyczne nie były herezją (może poza mitologią). Teksty Arystotelesa, Platona, czy Owidiusza były inspiracją dla filozofów średniowiecznych. BLK, jesteś inteligenty, to fakt. Le Goff, Eco, Huizinga, Pernoud, Wielgus (polecam opracowanie tego ostatniego o "micie ciemnego średniowiecza") studiowali nad epoką mediewistyczną. Nie wszyscy jednak muszą wiedzieć wszystko o danym zagadnieniu. Owszem, zgadzam się, że lepiej przemilczeć swoją niewiedzę niż pokazać się jako kompletny idiota, ale dzieci często lubią zwracać na siebie uwagę. Pozdrawiam. A streszczenie b. dobre - pozwala ugruntować wiedzę przed egzaminem!
  Katarzyna ()

 • Hmm, wiesz, dla pewnych osób renesans,a oświecenie to "jeden pies". Nie chcę nikogo obrażac oczywiście, ale zgodzę się z BLK, że jeżeli ktoś ma zamiar ponad poł wieku później zgadywac "co miał na myśli średniowieczny autor" to jest chyba jakaś ignorancja, szczególnie, jak się nie ma "jakiejś", chociażby ogólnej wiedzy na ten temat. Pozdrawiam.
  Natalia ()

 • blk kadzy ma prawo pisac co chce bo to wkoncu wolny kraj oczywiscie do momentu kiedy nikogo nie obraza no a cos ty to robisz :] i co z tego ze masz wiedze xD a najbardziej co mnie zdiwilo to to ze tak wiele osob pisze tutaj ze po sredniowieczu nastapila taka epoka jak oswiecenie :P
  Masakrator (gorczyk17 {at} wp.pl)

 • BLK widzę, że inteligentny z ciebie człowiek, a przynajmniej o sporej wiedzy, tyle że.... no cóż, sądzę, że człowiek inteligentny nie dopuści do tego, aby złość wzięła nad nim górę i przestał się wyrażać stosownie do jego wiedzy ;) (nawet w stosunku do osób, które tej wiedzy mają znacznie mniej)
  MK ()

 • Gimbusy kochane moje! ( zakładam, że gimbusy, bo nie wierzę żeby jakikolwiek licealista wykazywał się tak skrajną ignorancją) Do ciężkiej kurwy, miejcie chociaż tyle szacunku do siebie i innych żeby nie wypowiadać się na tematy o których nie macie pojęcia. W każdym poważnym opracowaniu na temat średniowiecznej kultury stoi jak wół że była ona zbudowana na filarach tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa starożytnego. Poważnym opracowaniu, tzn. na przykład książkach le Goffa, albo Umberto Eco. "Jesteśmy karłami na ramionach olbrzymów" - wie któryś co to za cytat? Nie? To się nie wypowiadaj. Dalej - co to są kurwa za kretyńskie pomysły, że "Boska Komedia" jest antykatolicka. Fakt że w ostrym tonie wypowiada się przeciw niektórym papieżom wynika z silnej procesarskiej orientacji Dantego. A umieszczenie w piekle księży i biskupów? Antyklerykalizm był stałym elementem pozakościelnej kultury epoki. Oczywiście wątpię, żeby którykolwiek tutaj kurwa wiedział że było coś takiego. Ale na przykład już Defourneaux przytacza słowa pewnego piętnastowiecznego mnicha skarżącego się że jedynym skutecznym sposobem na przyciągnięcie słuchaczy przez kaznodziei jest wyszydzanie nadużyć kleru. Z kolei profesor Szczur w późnośredniowiecznych buntach antykrzyżackich widzi szczyt nasilenia się powszechnego społecznego sprzeciwu przeciwko uprzywilejowanej pozycji duchownych. A co do Limbo - a idea predestynacji jest logiczna? Nie? A sobie proszę wyobrazić że do XIV wieku była to oficjalna doktryna wynikająca z patrystyki i szczytu jej osiągnięć - augustianizmu. Nie wiesz, nie znasz się, to nie komentuj. A branie na logikę doktryn sprzed kilku stuleci to trochę chujowy pomysł. Ogólne wnioski są takie, że jak ktoś czytał Krzyżaków, Polskę Piastów i myśli że wie tyle o epoce, żeby wyrażać własne zdanie, to niech sobie odpuści.
  blk ()

 • Dante pisząc Boską Komedię nie podsumą średniowiecznych światopoglądów, ale pisząc ją i umieszczając tam antyczne postacie był prekursorem nowej epoki - oświecenia. To ze w Boskiej Komiedii sa elementy z mitologii to nie znacze ze średniowiecze lubilo antyk( bo dla nich to byla herezja) ale ze nadchodzi nowa epoka wzorująca się na antyku.
  gosc ()

 • "Mania" od kiedy epoką, która nastąpiła po Średniowieczu jest oświecenie? Poza tym stwierdzenie, że średniowiecze "czegoś nie lubiło" jest ewidentnym błędem stylistycznym. Skąd wiesz co robił Dante pisząc "Boską komedię"? Nie odwołuj się do naszej wiedzy!
  g ()

 • sorry Uczniu ale jeśli czytałeś książkę to po co dajesz taki filozoficzny komentarz? po co to komu? w szkole sie przydaje i tyle... nie sadze żeby kogoś obchodziła twoja opinia. Mądrzyc możesz sie w szkole, mi sie podoba...
  anka (anka_8315 {at} o2.pl)

 • "Jest dowodem na to, jak bardzo dla Średniowiecza ważna była literatura starożytna i jak wielkim kłamstwem jest stwierdzenie, że w Średniowieczu zapomniano o dorobku Antyku." alez to jest jedynie dowodem n ato, ze to jest dzielo z przelomu epok, nawiazania do antyku sa oddzialywaniem poczatkow renesansu, a nie sredniowiecza.
  Hadrian ()

Tagi:
Boska komedia Dantego Alighieri - Dante Alighieri - Boska komedia - Opracowanie Boskiej komedii Dantego -