Boska komedia - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Każda z grup grzeszników cierpi męki wynikające z popełnionych grzechów. Bogactwo pomysłów Dantego jest pod tym względem ogromne.

Pieśń IV
Dante i Wergiliusz zostają przewiezieni łodzią przez Charona przez rzekę Acheront i docierają do I kręgu Piekła, Przedpiekla (Limbo). Znajdują się tam dusze szlachetne, które przez to, że przyszły na świat przed Chrystusem, nie mogły zostać zbawione. Punktem centralnym przedpiekla jest szlachetny zamek (Nobile castello), rezydencja wielkich poetów i myślicieli świata pogańskiego (m.in. Homera, Horacego, Owidiusza, Cezara, Euklidesa, Ptolemeusza, Talesa) oraz postaci mitologicznych (Hektora, Elektry, Eneasza i innych). Nie cierpią oni fizycznie, ale psychicznie, ponieważ wiedzą, że nigdy nie będą oglądać oblicza Boga, tylko dlatego, że urodzili się przed narodzinami Zbawiciela. Stąd atmosfera smutku, która dominuje w tym kręgu Piekła.

Pieśń V
Pieśń V przenosi nas do II kręgu, miejsca przebywania tych, którzy zgrzeszyli zmysłowością. U wejścia Minos, strażnik tego kręgu, wyznacza miejsce wiecznego pobytu duszom potępionym, owijając swój ogon dookoła ciała. Głównymi bohaterami tej pieśni są Francesca de Rimini i Paolo Malatesta, autentyczne postaci, które żyły za czasów Dantego w Rawennie. Francesca zakochała się w Paolo, który był bratem jej męża. Ich uczucie ujawniło się podczas wspólnej lektury legend arturiańskich. Gdy doszli do sceny, w której Lancelot całuje Ginewrę, ich usta same się zeszły. Gdy mąż Franceski odkrył zdradę, zamordował oboje kochanków. Poza tym w II kręgu Dante spotyka i inne postaci, grzeszące zmysłowością: Helenę trojańską, Achillesa, Kleopatrę, Parysa, Tristana. Wszystkie te dusze dręczy huraganowy wiatr.

Pieśń VI
W III kręgu spotykamy dusze grzeszące łakomstwem, które smagane są deszczem i grzęzną w błocie, dodatkowo kąsane przez Cerbera, strażnika tego kręgu. Dante spotyka tam Florentczyka Ciacco, który przepowiada rozwój wypadków we Florencji po roku 1300.

Pieśń VII-IX
Krąg IV przeznaczony jest dla skąpców i rozrzutników. Obie te grupy robiły zły użytek z dóbr materialnych, pierwsi gromadząc je bez potrzeby, a drudzy wydając lekkomyślnie. W kręgu V znajdują się gwałtownicy oraz apatyczni i leniwi. Dusze znajdujące się w tych obu kręgach grzęzną w Styksie, bijąc się ze sobą.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty - Boska komedia
2  Dante Alighieri - biografia, twórczość
3  Bohaterowie poematuKomentarze
artykuł / utwór: Boska komedia - streszczenie


 • Są ciekawe i Ciekawsze książki. Teoretycznie tematyka wpada baardzo w mój gust, ale sama jego forma jest przedstawiona w sposób.. Hrrr... (Już zasnąłem ;) To się tak pięknie nazywa; "Przerost treści nad formą." Zresztą większość (niestety) lektur, ma coś takiego w sobie, że nie da się tego czytać, bo w innym przypadku śpisz na stojąco :D Dlatego, (wprawdzie kocham książki :) duużo ludzi rezygnuję z czytania książek, ze względu że utożsamiają je z lekturami(DUŻY BŁĄD!) Ehh, co mogę dodać... Podpisuję, się pod komentarzem Darii. Ciesze się, że istnieją w dzisiejszych czasach streszczenia bo nie miałbym, (a na pewno nie znalazłbym w sobie) siły, wytrwałości aby dokończyć pełne dzieło :) Pozdrawiam. Artur
  Artur (smil33xd {at} gmail.com)

 • ze strzeszczenia człowiek wyniesie sporo więcej niż z samej lektury. dla mnie to w sumie tylko przypomnienie ale pisane o wiele prostszym językiem. dla mnie super.
  Patt ()

 • według mnie streszczenie jest napisane b.dobrze. Sama nie przeczytałam książki z powodu braku czasu, a takie streszczenie jest pomocne w zrozumieniu lektury.
  Daria (darusia931 {at} wp.pl)

 • Według mnie streszczenie zawiera bogate w słownictwo treści,które bardzo pomogły mi na sprawdzianie.Przyznam się,iż nie przeczytałam całej książki,ale postaram się uzupełnić braki w wolnym czasie.
  Angela (angelina161616 {at} o2.pl)

 • osobiście właśnie czytam to streszczenie, żeby uporządkować sobie wiedzę na egzamin z historii literatury i jest całkiem dobre. A co do wypowiedzi choćby Tomasza, to nie ma sensu tłumaczyć walorów literackich ludziom, którzy nie mają wiedzy, bo inni po prostu tego nie rozumieją i raczej nie zrozumieją. Owszem -może ciężko, czy nudno się to czyta, ale treść jest wspaniała i przebogata.
  Magdalena (magdusia19901312 {at} wp.pl)

 • Biorąc pod uwagę wiele czynników na to wpływających mogę dojść do wniosku, że ten tekst jest zajebongo. Wszytko ładnie opisane i przedstawione. Widać, że autor tekstu posiada dużą wiedzę na poruszony przez niego temat.I h {at} j. Tyle mam do powiedzenia
  Zbychu (w.-sroka {at} wp.pl)

 • Cóż nie ma sensu na czytanie tej lektury ,dlaczego ja przeczytałem i żałuję bo w tym czasie mógłbym przeczytać coś ciekawszego to jest nuda przez ogromne N
  Jest wiele innych ciekawcych książek ()

 • Łatwo ocenić kogoś epitetem "i...." A samemu nie mieć wyobraźni i empatii..Różne doświadczenia kształtują ludzi, uczą się też i zapracowani dorośli wychowujący dzieci, nie zawsze czytanie jest najważniejsze, a zaliczyć trzeba. Dla mnie opracowanie bomba! A zdobyty paper i cyferki na nim nie zawsze świadczą o wartości człowieka i jego umiejętnościach:))
  Horata (horata {at} wp.pl)

 • Tomasz, nie dostrzegasz w tej książce tego co ważne - tu wszystko niemalże jest metaforyczne. Brakuje Ci też wiedzy, i to nie tylko z zakresu słownictwa(tak swoją drogą to dlaczego gejostwem? sprawdź to w słowniku, chyba mylisz pojęcia, ja bym homoseksualizmu w to nie mieszał, Dante miał ukochaną :P). Jakbyś uważał na polskim wiedziałbyś, że ludzie w tamtym okresie właśnie antyk czcili, wychwalali i wielbili. I stąd tu odwołanie do cezara. Cezar zostawił całkiem spore dziedzictwo, było za co go czcić. Polecam książkę, jest bardzo... treściwa. Taka synteza pogladów ludzi z tamtego okresu :P Streszczenie tez niczego sobie.
  Le Mike ()

Tagi:
Streszczenie lektury - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Streszczenie Boskiej komedii - Dante Alighieri - Boska komedia - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii - Piekło - Czyściec - Raj - Przewodnik po piekle -