Boska komedia - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Każda z grup grzeszników cierpi męki wynikające z popełnionych grzechów. Bogactwo pomysłów Dantego jest pod tym względem ogromne.

Pieśń IV
Dante i Wergiliusz zostają przewiezieni łodzią przez Charona przez rzekę Acheront i docierają do I kręgu Piekła, Przedpiekla (Limbo). Znajdują się tam dusze szlachetne, które przez to, że przyszły na świat przed Chrystusem, nie mogły zostać zbawione. Punktem centralnym przedpiekla jest szlachetny zamek (Nobile castello), rezydencja wielkich poetów i myślicieli świata pogańskiego (m.in. Homera, Horacego, Owidiusza, Cezara, Euklidesa, Ptolemeusza, Talesa) oraz postaci mitologicznych (Hektora, Elektry, Eneasza i innych). Nie cierpią oni fizycznie, ale psychicznie, ponieważ wiedzą, że nigdy nie będą oglądać oblicza Boga, tylko dlatego, że urodzili się przed narodzinami Zbawiciela. Stąd atmosfera smutku, która dominuje w tym kręgu Piekła.

Pieśń V
Pieśń V przenosi nas do II kręgu, miejsca przebywania tych, którzy zgrzeszyli zmysłowością. U wejścia Minos, strażnik tego kręgu, wyznacza miejsce wiecznego pobytu duszom potępionym, owijając swój ogon dookoła ciała. Głównymi bohaterami tej pieśni są Francesca de Rimini i Paolo Malatesta, autentyczne postaci, które żyły za czasów Dantego w Rawennie. Francesca zakochała się w Paolo, który był bratem jej męża. Ich uczucie ujawniło się podczas wspólnej lektury legend arturiańskich. Gdy doszli do sceny, w której Lancelot całuje Ginewrę, ich usta same się zeszły. Gdy mąż Franceski odkrył zdradę, zamordował oboje kochanków. Poza tym w II kręgu Dante spotyka i inne postaci, grzeszące zmysłowością: Helenę trojańską, Achillesa, Kleopatrę, Parysa, Tristana. Wszystkie te dusze dręczy huraganowy wiatr.

Pieśń VI
W III kręgu spotykamy dusze grzeszące łakomstwem, które smagane są deszczem i grzęzną w błocie, dodatkowo kąsane przez Cerbera, strażnika tego kręgu. Dante spotyka tam Florentczyka Ciacco, który przepowiada rozwój wypadków we Florencji po roku 1300.

Pieśń VII-IX
Krąg IV przeznaczony jest dla skąpców i rozrzutników. Obie te grupy robiły zły użytek z dóbr materialnych, pierwsi gromadząc je bez potrzeby, a drudzy wydając lekkomyślnie. W kręgu V znajdują się gwałtownicy oraz apatyczni i leniwi. Dusze znajdujące się w tych obu kręgach grzęzną w Styksie, bijąc się ze sobą.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Boska Komedia jako dzieło przełomu wieków
2  Dante Alighieri - biografia, twórczość
3  cytaty - Boska komediaKomentarze
artykuł / utwór: Boska komedia - streszczenie


 • Nie wydaje mi się, by zmuszanie do czytania Boskiej Komedii było świętokradztwem. Jest takim samym zmuszaniem jak w ogóle obowiązek szkolny. To dzieło jest wielkie, okresu przejściowego średniowiecza-renesansu. Na pewno nie da się go wyrazić w streszczeniu, ale można ładnie podsumować i wychwycić ogólną treść. Jeśli chodzi o pełny przekaz dzieła, to trudno, by licealiści go zrozumieli (ja osobiście szczegółów nie chwytam - I klasa LO), z braku wiedzy, aczkolwiek czytanie przypisów pozwala się zorientować. Streszczenie podoba mi się jako dobre ugruntowanie wiedzy. Nie przesadzałbym z geniuszem Dantego - nie uniknął małostkowości renesansu i jego indywidualizmu. Opisy mało znaczących włoskich potyczek i znajomych Dantego są równie ważne jak opisy Arysotelesa czy Ulissesa, chyba coś jest w tym dziele nie w porządku? Nic dziwnego, że można przysnąć nad fragmentami "stronnictwo florenckie vs..."
  Olek ()

 • no fakt ktoś mówi że streszczenie nie do zaliczenia na poziomie liceum to skoro jest w liceum to niech się wysili i przeczyta całą książkę. mnie osobiście zaintrygowała wizja dantego. Zaprzecza on tutaj niektórym teoriom a ja lubie łapać kościół i tych świetych wiernych na pomyłkach i niedociągnieciach w ich idealnej teorii. mianowicie mam na mysli np podział nieba a podobno wszyscy są równi w niebie ?
  kaśka (kosssa99 {at} o2.pl)

 • Uważam, że to streszczenie zawiera w sobie wszystkie najważniejsze treści ogólne, kto chce znać szczegóły powinien przeczytać całą książkę. Mi to streszczenie pomogło szybko podsumować przeczytaną lekturę i utrwalić najważniejsze treści. Dobra alternatywa dla kogoś, kto nie rozumie tego wielkiego, lecz trudnego dzieła.
  monia ()

 • Chodzę do 1 klasy LO i mam do przeczytania samo piekło...w księgarniach u nas w mieście jest tylko wybór ksiąg [który czytam] więc wzięłam się za streszczenie...Uważam że to jest niezłe a strona druga bardzo przdatna w ogarnięciu całości bo z książki rozumiem niewiele :/
  Anek (aneczka2947 {at} onet.eu)

 • Hm. Jak widac wolicie spedzac czas przed monitorem niz troche sie wysilic i poczytac cos co naprawde warto. Potem sie dziwic ze jest pelno idiotów. Pozdro
  Laura ()

 • Streszczenie jest bardzo dobre!Ja osobiście czytałam "Boską Komedie",teraz przypominam sobie ja tylko przed matura i uważam że autorka włożyła w streszczenie duzo pracy!!!Polecam jednak przeczytanie tej ksiazki!!!Bo samo streszczenie moze nie wystarczyć!!!Pozdrawiam
  Patrycja (lido.pati {at} wp.pl)

 • streszczenie bardzo mi sie podoba. Jest bardzo dobre i wnikliwe. Jestem zadowolony z tej stronki bo zawiera wszystko co do szczesicia potrzebne. Pozdrawiam autorke.
  jasio ()

 • W moim przypadku było tak samo jak u Deep Purple (pozdro dla II LO Białystok - VI LO Białystok) - streszczenie nie jest odpowiednie do wymaganego w liceum poziomu.
  Rotterdame ()

 • Porzućcie wszelka nadzieję Ci , którzy wstępujecie w bramy tej strony... nie da sie w kilkuset słowach streścic pracy całego życia , nie da sie ogarnąc ogromu i potęgi wizji Dantego, nie da sie opowiedzieć opowiedzianego.. moim zdaniem do zaliczenia to streszczenie nie wystarczy, ale również przeczytanie bez zrozumienia choćby fragmentu też nie zalicza przynajmniej u mnie.... od BK trzeba dorosnąc i znależc odniesienie w swojej własnej rzeczywistości. Moim zdaniem zmuszanie do BK w szkole jest świętokradztwem....ale to moje prywatne nauczycielskie zdanie - a, że piszę anonimowo??? bo takie czy inne giertychy nie spia... drodzy państwo czytając to spróbujcie choc przez chwile pomyśleć - po pierwsze bedzie sie czytało łatwiej a po drugie jeśli odniesiecie to do swoich realiów to łatwiej będzie "zakumać o co biega" . Forma jest upierdliwa - fakt - choć niektórzy właśnie ją stawiają na pierwszym miejscu ( zwłaszacza w przekładzie )i nie podlega dyskusji ... ale pomyślcie nad treścia. Ja osobiscie udupiam każdego , kto przychodzi ze streszczeniem....nie obchodzi mnie czy przeczytałeś - wazne żeby dotarło... jeśli nie dotarło to tak jakbyś nie przeczytał!
  ktoś ()

 • Nie jestem za czytaniem streszczeń, ALE Boska komedia jest jak praca naukowa - zakłada pewną wiedzę czytelnika, wiedzę jakiej uczeń liceum jeszcze nie ma. Studiuję polonistykę i przyznaję, że dopiero po wykładach wprowadzających byłam w stanie podejść do tej lektury z takim zapałem z jakim się podchodzi do innych współcześniejszych nam książek
  Kasia (kasia_hada {at} tlen.pl)

 • a mi sie streszczenie podoba, trudno zeby autor zawarł w streszczeniu cąły utwór. jak Wam nie odpowiada przeczytajcie całe i napiszcie streszczenie idealne. a co do niewielkiej ilosci teksty na temat czyścca moze to wynikać z faktu ze do matury potrzebny jest tylko fragment piekła i jest najczesciej obawiany
  anita ()

 • Za naukę! a nie za streszczenia! Czytać "Boską komedię", bo jest tego warta, streszczenie ma pomóc ogarnąć całokształt, a nie go zastępować, także wiecie, tomy w dłoń. bjeeeeek!
  towarzysz wiesław (lyxzen {at} gmail.com)

 • jestem w pierwszej liceum i miałam do przeczytania całą BK, jednak z powodu nierozumienia jej przeczytałam tylko pierwsze sześć pieśni :P miałam nadzieję że tutaj znajdę dobre streszczenie jednak się zawiodłam ;/ na początku roku znalazłam tu streszczenie ILIADY i bez przeczytania całego tekstu dostałam 10/10 jednak te streszczenie jest do niczego :(
  Gosia (gosiagasek {at} interia.pl)

 • Niestety, streszczenie nie jest odpowiednie do wymaganego w liceum poziomu. Moja polonistka (II LO białystok:) zażyczyła sobie przeczytania całej książki i jak to już ktoś wcześniej mądrze powiedział, polegniemy równo.
  Deep purple ()

 • przyznam szczerze ze to streszczenie pomogło mi wpracy maturalnej,mysle ze jest naprawde dobre, no moze troszke pozniej troszke pominiete jestkilka szczegłółw aleogolnie to na 5,pozdrawiam:P
  luska ()


Tagi:
Streszczenie lektury - Boska komedia - Boska komedia Dantego Alighieri - Streszczenie Boskiej komedii - Dante Alighieri - Boska komedia - Piekło w Boskiej komedii - Raj w Boskiej komedii - Czyściec w Boskiej komedii - Piekło - Czyściec - Raj - Przewodnik po piekle -